78 stare imp pfr org
Przed zbliżającymi się tegorocznymi Mistrzostwami Polski chcielibyśmy przybliżyć wszystkim historię tego wydarzenia.

Pierwsze Indywidualne Mistrzostwa Polski odbyły się w 2004 r. w Zgierzu w Ośrodku Stacja Nowa Gdynia. Ich współorganizatorem był m.in. Paweł Kozłowski z Warszawy, który wniósł wielki wkład w rozwój racketlona w Polsce. Mistrzostwa rozegrano wówczas w dwóch kategoriach: Open oraz Kobiet. Pierwszym Mistrzem Polski został Leszek Borys z Choszczna, a Mistrzynią Sylwia Borek z Nowego Sącza.

Leszek swój sukces powtórzył również w następnym roku, jednak Sylwia w finale przegrała z Krystyną Szwajkowską z Bolesławca. Na II IMP poza kat. Open oraz Kobiet, po raz pierwszy rozegrano kat. Seniorów +45, w której Mistrzem Polski został Bogdan Mieżyński ze Szczecina.

III IMP miały wspaniałą frekwencję, wzięło w nich udział 103 zawodników (75 mężczyzn w kat. Open). Mistrzem Polski został Rafał Rykowski z Wrocławia, a Mistrzynią po raz drugi Krystyna Szwajkowska. W kat. + 45 najlepszy był Grzegorz Sylwestrzak Z Bogatyni.

Mistrzowie III IMP z roku 2006 powtórzyli swój sukces również w roku 2007.

W V IMP w 2008 r. w swoich kategoriach trzeci tytuł wywalczyli Rafał Rykowski oraz Grzegorz Sylwestrzak, natomiast pierwszy Magda Kamińska z Bogatyni.

W roku 2009 pierwszy raz IMP rozegrano w 5 kategoriach. Wśród Mężczyzn w najwyższej kat. Elita najlepszy był Marek Wojnarski z Kietrza, w kat. Open Andrzej Borkowski z Wrocławia, a wśród Amatorów Wojciech Wajda z miejscowości Rydułtowy. Najlepszym seniorem okazał się Zdzisław Paliwoda z Olsztyna. Wśród Pań Mistrzynią Polski została Marta Jeż z Częstochowy.

W VII IMP, w kat. Elita po raz pierwszy triumfował Krzysztof Samonek z Gdyni, w kat. Open Wojciech Wajda, natomiast wśród Amatorów Rafał Zdon z Wrocławia. W kat. +45 po raz 4 Mistrzem został Grzegorz Sylwestrzak. Najlepszą racketlonistką w Polsce została ponownie Marta Jeż.

VIII IMP pierwszy raz rozegrano w poznańskim Centrum Tenisowym Arena, gdzie przez wiele lat rozwój racketlona wspierała Sonia Dobińska (wcześniej przez 6 lat nieprzerwanie organizowano je w Stacji Nowa Gdynia). Jedynie w kat. Elita znów niepokonany okazał się Krzysztof Samonek, natomiast w pozostałych kategoriach nastąpiła zmiana liderów. W kat. Open Mistrzem został wrocławianin Krzysztof Piróg, w kat. Amatorzy Krystian Kowalski z Wałbrzycha, wśród Panów +45 podobnie jak w 2009 r. Zdzisław Paliwoda. Złotą medalistką IMP została Agata Doroszkiewicz z Olsztyna.

Ostatnie IX IMP odbyły się w Centrum Sportowym - Bażantowo w Katowicach. Trzecie Mistrzostwo z rzędu wywalczył Krzysztof Samonek, a pierwsze w kat. Open Paweł Łukasik z Katowic, w kat. Amatorzy Dariusz Filipowski z Poznania i w kat. +45 Piotr Seweryn z Wrocławia. Sukces swojej siostry z 2004 powtórzyła Klaudia Borek z miejscowości Nawojowa.

A jak będzie w roku 2014 - na Jubileuszowych X IMP?
Czy Krzysztof Samonek dalej będzie niepokonany?
Czy wśród Panów pojawią się nowi zawodnicy, którzy będą chcieli wywalczyć swój pierwszy mistrzowski tytuł?
Czy Grzegorz Sylwestrzak dołoży do swojej bogatej kolekcji 5 złoty medal?
Czy wśród Pań o najważniejszy krążek powalczą dotychczasowe Mistrzynie Polski czy może niespodziankę planuje nowa, nieznana dotąd zawodniczka?
Wszystko wyjaśni się 26 października. Tak jak w ubiegłym roku Mistrzostwa odbędą się w Centrum Sportowym - Bażantowo.

Serdecznie zapraszamy wszystkich uczestników dotychczasowych IMP, DMP, turniejów racketlonowych oraz wszystkich racketlonistów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tym fascynującym sportem - do wspólnego stworzenia wspaniałego święta racketlona.
Zgłoszenia prosimy przesyłać e-mailem na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Już dziś zawodnikom oraz organizatorom życzymy powodzenia i wyjątkowych, niezapomnianych Mistrzostw.
Przegląd medalistów dotychczasowych Indywidualnych Mistrzostw Polski znajduje się tutaj: