100 podsumowanie 2014Sezon 2015 dopiero przed nami, ale zanim się rozpocznie chcielibyśmy przypomnieć najważniejsze wydarzenia ubiegłego roku, który obfitował w wielkie sukcesy polskich racketlonistów na arenie międzynarodowej :-)
W połowie kwietnia 2014 r. w X Otwartych Mistrzostwach Czech Polacy zdobyli 4 medale. Miejsce trzecie w deblu Mężczyzn w kat. Elita wywalczyli 3-krotni Deblowi Mistrzowie Polski Krzysztof Samonek i Norbert Stolicki (Gdynia/Bolesławiec), natomiast w kat. B brązowymi medalistami zostali Grzegorz Tiger Sowa i Tomasz Pieśla (Zielona Góra/Boguszów). Tomek został również Wicemistrzem Czech w singlu w kat. C.
Wśród Kobiet swój pierwszy międzynarodowy sukces odniosła Klaudyna Zarówna z Głubczyc, zdobywając złoty medal w kat. B.

Kolejnym wielkim osiągnięciem było zdobycie brązowego medalu w Indywidualnych Mistrzostwach Świata w kat. B przez Grzegorza Lorkiewicza z Wrocławia. Grzesiek swoją formę doskonalił konsekwentnie przez cały sezon 2014, osiągając bardzo dobre wyniki na turniejach: Vienna Classics, gdzie wywalczył srebrny medal w deblu kat. B w parze z Niemcem Steffenem Neumannem, a następnie w Otwartych Mistrzostwach Szwecji, Czech, Danii czy Niemiec.

We wrześniu w Otwartych Mistrzostwach Austrii drugie miejsce w deblu kat. B zajęli Jan Marcinkowski i Mateusz Mikołajczak z Poznania.

Pod koniec października odbyło się wielkie święto polskiego racketlona, ponieważ rozegrane zostały podwójne Jubileuszowe Mistrzostwa Polski - X Indywidualne oraz V Deblowe. W ciągu 3 dni w katowickim Centrum Sportowym Bażantowo poznaliśmy Mistrzów Polski 2014 w 9 kategoriach. Indywidualną Mistrzynią Polski została Magdalena Kamińska z Bogatyni, wśród Mężczyzn w kat. A po raz czwarty Mistrzem Polski został Krzysztof Samonek, natomiast swoje pierwsze złote medale wywalczyli: w kat. B Daniel Lipowski z Grudziądza , w kat. C Tomasz Malmiga z Dąbrowy Górniczej, w kat. 45+ Wojciech Drwięga z Łazisk Górnych, a w kat. U21 Michał Szymczak z Wałbrzycha.
W Mistrzostwach Polski w grach podwójnych w kat. Mikst złotymi medalistami zostali Agata Doroszkiewicz i Krzysztof Samonek z Gdyni, wśród Mężczyzn w kat. A Marek Wojnarski z Kietrza i Rafał Rykowski z Wrocławia, natomiast w kat. B Adrian i Hubert Górscy z Wałbrzycha.

Na zakończenie sezonu 2014 miało miejsce szczególne wydarzenie, gdyż po raz pierwszy w Polsce rozegrane zostały Deblowe oraz Drużynowe Mistrzostwa Świata. W grach podwójnych w 11 kategoriach wystąpiło 28 par z Polski.
W mikście w kat. B wielki sukces odnieśli Klaudyna Zarówna i Michał Szymczak zdobywając Mistrzostwo Świata. W drodze do finału wszystkie mecze zakończyli przed grą w tenisa, czym pokazali swoją wielką mistrzowską formę.
W najmłodszej kat. U13 swoje pierwsze medale zdobyli debiutujący w racketlonie - Karolina Szubert w parze z Łukaszem Cimoszem (Wrocław/Jelenia Góra), którzy wywalczyli srebro, natomiast brąz przypadł braciom - Jakubowi i Filipowi Woziwodzkim z Wrocławia. Wśród Juniorek w kat. U21 miejsce trzecie zajęła Ewelina Olechnik z Bogatyni w parze ze Szwajcarką Darą Ladner. Również brązowymi medalistami w kat. U21 zostali - Michał Szymczak i Kris Irek Krawcewicz z Austrii.
Wiele emocji odbyło się również w rozgrywkach kat. B Mężczyzn, w której rozegrano największą ilość meczów. Brązowy medal wywalczyli Michał Szymczak w parze z Wojciechem Wajdą (Rydułtowy). Michałowi i Wojtkowi do miejsca w finale zabrakło jedynie 3 punktów. Niezwykle zacięte mecze rozegrali również bracia Grzegorz i Bartłomiej Lorkiewicz oraz Grzegorz Tiger Sowa w parze z Leszkiem Borysem z Choszczna, którzy ostatecznie zajęli miejsca 5-8.
Również w Drużynowych Mistrzostwach Świata Polska Reprezentacja Racketlona obejmowała rekordową liczbę - 35 zawodników, którzy wystąpili w 6 drużynach. Największy sukces odniosła drużyna Juniorów U21 w składzie:
Klaudia Borek (Nawojowa), Michał Szymczak (Wałbrzych), Jan Wolańczyk (Wrocław), Hubert Górski (Wałbrzych) i Marcin Nowak (Bogatynia), zdobywając Wicemistrzostwo Świata 2014, pokonując wysoko drużyny Czech, Szwajcarii i Anglii. Jest to fantastyczny wynik naszych młodych zawodników, którzy pokazali swój niesamowity potencjał, który z pewnością przez wiele lat pozwoli im stawać na najwyższych stopniach podium, najważniejszych turniejów racketlonowych na całym świecie.
Bardzo dobry wynik osiągnęła również drużyna kat. Elita w składzie: Magdalena Kamińska, Agata Doroszkiewicz, Krzysztof Samonek, Norbert Stolicki, Marek Wojnarski, Michał Szymczak, Rafał Rykowski i Rafał Kalicki (Warszawa), przegrywając nieznacznie z drużyną Danii. Mimo, że Duńczycy od początku byli faworytami turnieju, gdyż w ich drużynie wystąpili m.in.: obecny Indywidualny Mistrz Świata w kat. Elita Jesper Ratzer, Wicemistrz Świata w kat. Elita Kasper Jonsson, Indywidualny Mistrz Świata w kat. U21 Marcus Christiansen oraz nr 2 światowego rankingu Kresten Hougaard - polska drużyna podjęła wspaniałą walkę o każdy punkt w bardzo wyrównanym ćwierćfinale. Polacy zajęli ostatecznie 5 miejsce pokonując drużynę Niemiec, czyli Drużynowych Mistrzów Świata z 2013 roku oraz Czechy i Anglię.
W kat. B również 5 pozycję zajęła drużyna B II, w której skład weszli: Klaudyna Zarówna, Radosław Łopata (Kutno), Krzysztof Simiński (Kutno), Wojciech Wajda, Rafał Hawel (Poznań) i Grzegorz Przybysz (Polkowice).
Dzięki wielkiemu zaangażowaniu zawodników mogliśmy przeżywać wspaniałe sportowe emocje. Wszystkim zawodnikom i całej Reprezentacji za te wyjątkowe chwile serdecznie dziękujemy.

Spośród wszystkich polskich zawodników występujących w Deblowych i Drużynowych Mistrzostwach Świata należy wyróżnić Michała Szymczaka, który zdobył aż 4 medale i w ciągu 4 dni rozegrał 17 meczów (w deblu kat. U21 - 3 mecze, w deblu kat. B - 6 meczów, w mikście kat. B - 4 mecze oraz w drużynach kat. A - 1 mecz, a w kat. U21 - 3 mecze). Dokładając do tego 3 medale z Mistrzostw Polski 2014 - złoto w kat. U21 oraz 2 brązowe medale: w deblu kat. A oraz mikście - Michał bez wątpienia został multimedalistą 2014 roku :-) Gratulujemy!!!

W Roku 2015 życzymy wszystkim powodzenia, wielu sukcesów i tytułów mistrzowskich oraz niezapomnianych i pozytywnych sportowych emocji :-)